Artemis Pet Food Polska

Karmy tanie vs karmy drogie

źródło: http://www.lovemydograwdiet.ca/love-my-dog-raw-diet/why-kibble-sucks/

DLACZEGO POWINIENEŚ ZDECYDOWAĆ SIĘ NA LEPSZĄ KARMĘ

Czy u swojego psa zauważasz jakiekolwiek niepokojące objawy: brak energii, swędzące i łzawiące oczy, swędząca wydzielina z nosa, swędząca skóra, brzydki zapach z uszu, ogólny nieprzyjemny psi zapach, matowa sierść, nadmierne wypróżnianie, duże i luźne stolce oraz częste wydzieliny z gruczołów analnych? Żaden z tych objawów nie jest normalny u zdrowego psa, a większość z nich może zniknąć po zmianie karmy na lepszą.

Wiele psów ma różnego rodzaju alergie bądź uczulenia, które mogą powodować wszystkie powyższe symptomy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, jaki składnik uczula naszego psa jest zrobienie testów na alergię. Jeśli jednak nie masz na to czasu, bądź po prostu nie zamierzasz wybierać się do weterynarza, są na to inne sposoby. Po pierwsze musimy znaleźć dobrą karmę, mówiąc dobrą mamy na myśli taką o dobrym składzie. Czasem zmiana karmy wystarczy aby objawy się cofnęły. W drugiej kolejności upewnij się, że w karmie nie ma soi, pszenicy czy kukurydzy. To główne składniki powodujące alergię. Wiele psów ich po prostu nie toleruje. Jeśli ich nie ma, sprawdź główne składniki. Jeśli karmisz psa tą samą marką bądź tym samym źródłem białka przez dłuższy czas. Twój pies mógł się po prostu uczulić się na dany rodzaj mięsa czy węglowodanu.

Jeśli cały czas podajesz swojemu psu karmę, która w składzie ma: mięso z kurczaka, mączkę z kurczaka, biały ryż, brązowy ryż, jęczmień itd. zmień ją na karmę o zupełnie innym składzie jak np.: mięso z łososia, mączka z łososia, płatki owsiane, słodkie ziemniaczki itp. Oczywiście nie ma 100% gwarancji, że to wyleczy Twojego psa, ale może znacznie poprawić stan jego zdrowia. 

JAKĄ KARMĘ WYBRAĆ?                                                                

Na rynku jest wiele dobrych karm. Każdy pies jest inny i ciężko jest jednostronnie powiedzieć, że jedna karma jest lepsza od drugiej. Podczas gdy dana karma dla jednego psa jest doskonała, dla drugiego może okazać się nieodpowiednia. Szukając dobrej i zdrowej karmy na pewno nie udamy się do lokalnego zieleniaka, lecz do sklepu specjalistycznego z produktami zoologicznymi bądź poszukamy karmy w Internecie. 

CENY KARM PREMIUM

Karmy Premium są odpowiednio droższe. Dobrej jakości karmy średnio kosztują 1,75$ za funt, podczas gdy w zwykłym sklepie bądź supermarkecie cena za funt karmy to 0,75$. Na pierwszy rzut oka to kolosalna różnica. Jednak gdy przyjrzymy się kaloryczności obu karm, okaże się, że różnica cenowa wcale nie jest taka wielka. Karmy Premium mają zazwyczaj dużo większą kaloryczność.

Na początek musimy określić ile dziennie kalorii potrzebuje nasz pies. Jest wiele sposobów na obliczanie tej ilości.

Oczekiwana waga psa : 2,2 * 30 + 70 = ilość dziennej dawki kalorii

Dla psa o wadze 55 funtów

55 (średnia waga psa) : 2,2 = 25

25 * 30 = 750

750 + 70 = 820

Pies o wadze 55 funtów potrzebuje 820 kalorii na dzień.

Teraz porównajmy ceny karm. Weźmiemy do tego najdroższą karmę i porównamy z karmą najtańszą, aby pokazać, że różnica cen nie jest wcale taka znaczna. Wszystkie ceny, użyte w obliczeniach to regularne ceny znajdujące się na stronie www.petfoodirect.com.

Orijen Adult 29.7 lb kosztuje 53.99$.

Beneful Original Adult 35.2lb kosztuje 34.89$

Ilość kalorii na funt karmy:

Orijen – 1909 kalorii/funt

Beneful – 1674 kalorii/funt

Teraz liczymy ile kosztuje 1 kaloria.

Orijen Adult: 1909 (kalorii/funt) * 29.7 (waga karmy w funtach) =  56697.3 (ilość kalorii w karmie)

53.99 (cena karmy)/ 56697.3 (ilość kalorii w karmie) = 0.00095225

Orijen kosztuje 0.0008817 $ za kalorie.

Beneful Originl: 1674 * 35.2 = 58924.8                   34.89/ 58924.8 = 0.000592111

Beneful kosztuje 0.000592111$ za kalorie

Teraz obliczmy ile kalorii dziennie potrzebuje Twój pies.

Pies o wadze 55lb potrzebuje 820.

Orijen: 820 (dzienna dawka kalorii) * 0.00095225 (koszt za kalorię) = 0.780845$ (dziennie)

0.780845 * 365 (cały rok) = 285.00$

Beneful: 820 * 0.000592111 = 0.48553102$

0.48553102$ * 365 = 177.21$

Orijen – Beneful 285.00 – 177.21 = różnica 107.79$ na rok, 8.98$ na miesiąc

Orijen to jedna z najdroższych ale i najlepszych karm na rynku. Beneful, mimo dobrej oprawy komercyjnej, niestety jest jedną z najgorszych karm.  Zrozumiałe jest, że nie każdego stać na wydanie 9$ dodatkowo miesięcznie. Na szczęście na rynku jest duży wybór karm alternatywnych o dobrym składzie. Musimy tylko wiedzieć jaką karmę wybrać dla naszego psa.

PORÓWNANIE SKŁADÓW

Porównajmy teraz składy dwóch karm. Pierwsza to znana nam już karma Beneful Original, druga to Canidae ALS (All Life Stages – dla każdego wieku) – dobra karma w rozsądnej cenie. 

Beneful: żółta kukurydza gruntowa, produkt uboczny mączki z kurczaka, mączka z kukurydzy, mąka pszenna, tłuszcz zwierzęcy, mąka ryżowa, mięso z wołowiny, mąka sojowa, cukier, sorbitol, trójfosforan wapnia, woda, sól, kwas fosforowy, ekstrakt zwierzęcy, chlorek potasu, dwufosforan wapnia, kwas sorbinowy (konserwant), L-Lizyna monohydrochlorowa, suszony groszek, suszona marchew, węglan wapnia, propionian wapnia (konserwant), chlorek choliny, barwniki (Żółty 5, Czerwony 40, Żółty 6, Niebieski 2), DL-Mietionina, Witaminy/Minerały, olej czosnkowy, menadione sodium bisulfite complex (źródło aktywnej Witaminy K), wapń jodu, selenin sodu. 

Canidean ALS: mączka mięsna z kurczaka, mączka mięsna z indyka, mączka mięsna z jagnięciny, brązowy ryż, biały ryż, otręby ryżowe, groszek,  ziemniaki, płatki osiane, jęczmień perłowy, tłuszcz z kurczaka, kasza jaglana, przecier pomidorowy, naturalny aromat, mączka z ziaren lnu, tłuszcz z ryb morskich, chlorek choliny, suszona na słońcu lucerna, inulina, ekstrakt z jukki Schidigera, Pro-Biotyki, Witaminy/Minerały, papaja, ananas. 

Nie może umknąć naszej uwadze fakt, że w karmie Beneful znajdują się wszystkie złe składniki opisane w poprzednich działach. Mamy tu dwa rodzaje cukru już w pierwszej 10 składu; Nieokreślone źródło zwierzęce; Barwniki i konserwanty. W karmie Canidae nie znajdziemy żadnego z tych składników.

Gdzie w takim razie podziało się mięso i świeże składniki, o których zapewniają nas producenci karmy. Na reklamach karm Beneful widzimy mięso, ryż oraz świeże warzywa. Jeśli nie ma ich w składzie karmy, w takim razie gdzie? Jedyne co zauważamy to kukurydza i substancje chemiczne. 

KUKURYDZA I SŁABEJ JAKOŚCI KARMY

Wskaźnikiem, po którym poznamy niskiej jakości karmę, jest obecność kukurydzy. Jeśli karmisz swojego psa granulami kupionymi w lokalnym sklepie spożywczym, możliwe, że podajesz mu jedynie solidną porcję kukurydzy, która jest mu kompletnie niepotrzebna, a wręcz niewskazana. Gdyby brakło nam karmy prawdopodobnie podalibyśmy psu jakiś kawal mięsa, a nie kolbę kukurydzy. Psy nie trawią włókien kukurydzy, to nie tylko luźne stwierdzenie ale naukowa opinia.

Dlaczego producenci tacy jak Mars(Nutro, Pedigree, Royal Canin), Procter and Gamble (Iams, Eukanuba), Colgate – Palmolive (Science Diet, Nature’s Best) i Nestle (Purina, Alpo) uważają, że pies nie potrzebuje mięsa. Swoją drogą, dlaczego firmy produkujące słodycze, mydła, czy papier toaletowy produkują karmy dla psów?

Wielu z Was zapewne, czytając ten artykuł pomyśli „Karmię psa już 18 lat taką karmą i nic mu nie jest”. Większość z Was pewnie właśnie teraz zrezygnuje z dalszej lektury. Nic w tym złego. Tych, którzy mają chęć pogłębić swą wiedzę, bądź zmienić sposób żywienia swojego psa dalsza część może również zainteresować. Martin Buster, pali papierosy i pije alkohol przez prawie całe swe życie. Ma 101 lat i właśnie wziął udział w Londyńskim Maratonie. Jego historię można łatwo znaleźć w Internecie. Jeśli masz psa, który żyje 18 lat jedząc głównie kukurydzę, to Twój pupil jest po prostu genetycznym mocarzem, psią odmianą Martina Bustera. Niestety większość nas nie ma tyle szczęścia co Pan Martin, tak samo jest z psami. – nie wszystkie są genetycznymi cudami. Psy dodatkowo mają bardzo krótką żywotność, dlatego właśnie tak ważne jest dostarczenie im odżywczego pokarmu, który pomoże utrzymać psa w zdrowiu jak najdłużej.